Logo

Conference Agenda

First There First Care - Gathering Of Eagles

Conference Schedule

Day 1
Monday, June 10, 2024

Agenda
Time Event Location Presenter
7:00 am – 4:00 pm Registration Registration Desk -
8:30 am – 5:00 pm Resuscitate Florida Grand Ballroom C,D,G,H -
8:00 am – 4:00 pm Honor Guard Competition Terrace Ballroom -
8:00 am – 4:00 pm K2 Nursing Competition Salon East -
8:00 am – 4:30 pm Cadaver Lab Off Site @ Le Meridian -
8:00 am – 5:00 pm F.A.I.R Airway Course Grand Ballroom F -
8:00 am – 5:00 pm UM Gordon EMS Point of Care Ultrasound Course Seminole Ballroom E -
8:00 am – 5:00 pm EMS Frontline Leadership Sessions Seminole Ballroom E -
8:00 am – 5:00 pm Health and Wellness Symposium Seminole Ballroom F -
2:00 pm – 5:00 pm Community Paramedicine Kickoff Grand Ballroom B -

First There First Care - Gathering Of Eagles

Conference Schedule

Day 2
Tuesday, June 11, 2024

Time Event Location
7:00 am – 4:00 pm Registration Registration Desk
8:30 am – 4:30 pm Training Sessions Grand Ballrooms A - F
8:00 am – 4:30 pm Workshops & Training Sessions Seminole Ballrooms E, F, H, I
8:00 am – 4:30 pm Executive Leadership Symposium – Day 1 Grand Ballroom G & H
8:00 am – 4:30 pm Emergency Nursing Symposium – Day 1 Grand Ballroom B
8:00 am – 5:00 pm Eagle Creek (Invitation Only) Grand Ballroom C & D
9:30 am – 11:00 am *Opening Ceremony & Keynote Seminole Ballroom
10:00 am – 6:00 pm Exhibit & Experience Halls Seminole A, B, C, D, J
10:00 am – 4:00 pm ALS Final Competition Salon Ballroom West
11:00 am – 3:00 pm SE Regional Fire Chief’s Meeting & Luncheon (Invitation Only) Terrace Ballroom
4:00 pm – 6:00 pm Cocktails & Networking presented by First Net ATT Exhibit Hall
5:00 pm – 5:30 pm ALS & Nursing Competition Winner Announcements Exhibit Hall

First There First Care - Gathering Of Eagles

Conference Schedule

Day 3
Wednesday June 12, 2024

Nursing
Time Event Location
7:00 am – 4:00 pm Registration Registration Desk
8:00 am – 4:30 pm Cadaver Lab Off Site @ Le Meridian
8:00 am – 4:30 pm Training Sessions Grand Ballrooms A - F
8:00 am – 4:30 pm Workshops & Training Sessions Seminole Ballroom E, F, H, I
8:00 am – 4:30 pm Executive Leadership Symposium – Day 2 Grand Ballroom G & H
8:00 am – 4:30 pm Emergency Nursing Symposium – Day 2 Grand Ballroom E
8:00 am – 4:30 pm ------------------------------------------ Salon West 4, 5, 6
8:00 am – 5:00 pm Handtevy Course Salon West 1, 2, 3
8:00 am – 5:00 pm Florida Dept of Health EMS Meetings Terrace Ballroom
8:00 am – 5:00 pm Eagle Creek (Invitation Only) Grand Ballroom C & D
10:00 am – 6:00 pm Exhibit & Experience Halls Seminole & Salon East
3:00 pm – 4:30 pm Closing Session Seminole Ballroom G
4:00 pm – 6:00 pm Cocktails & Networking presented by Exhibit Hall
7:00 pm – 10:00 pm EMS Party – presented by Grand Ballrooms

First There First Care - Gathering Of Eagles

Conference Schedule

Day 4
Thursday June 13, 2024

Time Event Lcation
7:00 am – 4:00 pm Registration Registration Desk
8:00 am – 4:00 pm Exhibit & Experience Halls Seminole & Salon East
8:00 am – 5:00 pm Gathering of Eagles Conference Seminole Ballroom
8:00 am – 5:00 pm Florida Dept of Health EMS Meetings Terrace Ballroom
11:00 am – 1:00 pm Quad-County EMS Chief’s Meeting Salon West

First There First Care - Gathering Of Eagles

Conference Schedule

Day 5
Friday June 14, 2024

Honor Guard
Time Event Location
7:00 am – 2:00 pm Registration Registration Desk
8:00 am – 5:00 pm Gathering of Eagles Conference Seminole Ballroom
8:00 am – 5:00 pm Florida Dept of Health EMS Meetings Terrace Ballroom

Training Sessions - Day 2

Day Time Sessions Presenter Location
Day 2 8:00 am - 9:30am Workshop: Dinamic Airway TBA Seminole Ballroom H
Day 2 8:00 am - 9:30am Workshop: Advanced Trauma: Blood, Guts & Glory Broward Trauma Centers Seminole Ballroom I
Day 2 8:00 am -9:30am Matering ECG TBA Seminole Ballroom E
Day 2 8:00 am -9:30am Capnography: More Than Just Numbers TBA Grand Ballroom F
Day 2 8:00 am -9:30am Peds TBA Salon East 4,5,6
Day 2 8:00 am -9:30am Community Paramedicine Mobile Integrated Health TBA Grand Ballroom D
Day 2 8:00 am -12:00pm Workshop: UM Gordon Stroke TBA Seminole Ballroom H
Day 2 9:30 am -11:00am Opening Ceremony & Keynote Address * Seminole Ballroom H
Day 2 1:30 pm -5:00pm Workshop: UM Gordon Stroke TBA Seminole Ballroom F
Day 2 1:00 pm -2:30pm Workshop: Dynamic Airway TBA Seminole Ballroom H
Day 2 1:00 pm -2:30pm Workshop: Advance Trauma: Blood, Guts & Glory Broward Trauma Centers Seminole Ballroom I
Day 2 1:00 pm -2:30pm Mastering ECG Chief T. Bouthillet ret. Broward Trauma Centers Seminole Ballroom E
Day 2 1:00 pm -2:30pm Capnography: More Than Just Numbers TBA Grand Ballroom B
Day 2 1:00 pm -2:30pm Peds TBA Salon East 4,5,6
Day 2 1:00 pm -2:30pm Community Paramedicine Mobile Integrated Health TBA Grand Ballroom B

Training Sessions - Day 3

Day Hour Sessions Presenters Location
Day 3 08:00am - 09:30am Workshop: Airway ------------ Seminole Ballroom H
Day 3 08:00am - 09:30am Workshop: Trauma Broward Trauma Center Seminole Ballroom I
Day 3 08:00am - 09:30am TRACK A: Meet the eagles: Special Round Table TBA Seminole Ballroom B
Day 3 08:00am - 09:30am Matering ECG TBA Seminole Ballroom E
Day 3 08:00am - 09:30am Capnography: More Than Just Numbers TBA Grand Ballroom F
Day 3 08:00am - 09:30am Pedriatrics TBA Salon East 4,5,6
Day 3 01:00pm - 02:30pm Workshop: Airway TBA Seminole Ballroom H
Day 3 01:00pm - 02:30pm Workshop: Advanced Trauma: Blood, Guts & Glory Broward Trauma Centers Seminole Ballroom I
Day 3 01:00pm - 02:30pm TRACK A: Power of Yes! And... TBA Grand Ballroom B
Day 3 03:00pm - 04:00pm Wordshop: Airway -------------------- Seminole Ballroom H
Day 3 03:00pm - 04:00pm Closing Session -------------------- Seminole Ballroom G